Bliv abonnent
Annonce

S: Sundhedsministeriet skal kontrollere ulovlig markedsføring af cigaretter

21. september 2018 kl. 19.00

I Sundhedsministeriet forstår man den helbredsmæssige alvor ved rygning, og derfor skal det fremover også være ministeriet, der fører tilsyn og kontrol med tobaksindustrien.

Sådan sagde Socialdemokratiets sundhedsordfører, Flemming Møller Mortensen, der kalder rygning for en "bombe under børn og unges helbred", under torsdagens samråd.

"Det er alt, alt, alt for lemfældigt at lægge kontrollen og tilsynet over til Forbrugerombudsmanden med de ressourcer, som ligger der," sagde sundhedsordføreren.

LogoSundhed
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026