Skibe bygget før asbest blev ulovlig
I 1972 blev det i Danmark forbudt at bruge asbest som isoleringsmateriale.
I 1986 blev det forbudt at importere skibe med asbest - det vil sige, at skibe bygget på udenlandske værfter indtil 1986 kan indeholde asbest.
Altinget har søgt aktindsigt og fået en liste på 34 passagerskibe, der ifølge Søfartsstyrelsen sejler i de danske farvande i dag, og som blev bygget, før det blev forbudt at bruge asbest som blandt andet isoleringsmateriale om bord på skibe.
De enkelte skibes sejlruter kan være behæftet med en vis usikkerhed, da ikke alle rederiernes oplysninger er opdateret. Ifølge Søfartsstyrelsen er samtlige skibe dog stadig aktive passagerskibe.
Ask
Ejet af Scandlines Danmark A/S
Bygget i 1982 i Italien
Har sejlet i Danmark, men sejler nu mellem Tyskland og Letland
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark
- Kommende praktiserende læge: Her er mine tre ønsker til ny honorarstruktur
















