Bliv abonnent
Annonce

Sundhedsstyrelsen gransker babyboom hos kiropraktorer

Flere og flere børn med uforklarlig gråd ender hos en kiropraktor. Det kritiserer børnelæger. Sundhedsstyrelsen vil have udviklingen undersøgt. 
Flere og flere børn med uforklarlig gråd ender hos en kiropraktor. Det kritiserer børnelæger. Sundhedsstyrelsen vil have udviklingen undersøgt. Foto: Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix
4. september 2019 kl. 05.00

I løbet af et årti er brugen af kiropraktik til spædbørn steget kraftigt. En ny opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at andelen af spædbørn, der kommer til kiropraktor, er fordoblet på et årti. Lidt mere end hver fjerde baby bliver nu set af en kiropraktor, viser en opgørelse fra Danmarks Statistik.

Opgjort kommunevis så har forældrene i Brønderslev danmarksrekord i kiropraktorforbrug. Her bliver mere end halvdelen af kommunens spædbørn, 57 procent, taget til kiropraktor af forældrene.

Børnelæger advarer
Ledende børnelæger er dog stærkt kritiske over for brugen af kiropraktik til spædbørn. Det lægevidenskabelige selskab for børnelæger har udsendt en pressemeddelelse om emnet tidligere i år.

LogoSundhed
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026