Om
Gitte Sommer Harrits
Harald Elmo Mikkelsen
Gitte Sommer Harrits
Harald Elmo MikkelsenVIA University College får ny rektor fra egne rækker

27. maj 2024 kl. 16.42
VIA University College får til efteråret Gitte Sommer Harrits i spidsen som ny rektor. Hun er et kendt ansigt ved professionshøjskolen, hvor hun siden 2020 har været prorektor.
Det skriver VIA University College i en pressemeddelelse.
Det er en enig bestyrelse, der har peget på Gitte Sommer Harrits, der har flere års kendskab til både VIA, den generelle uddannelsessektor og det uddannelsespolitiske landskab. Hun har blandt andet været forskningsleder i VIA samt studieleder, lektor og ph.d. ved Aarhus Universitets institut for statskundskab.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt
Knud Aarup71 årI dag
Debattør, hovedbestyrelsesmedlem, Røde Kors Danmark, bestyrelsesmedlem den selvejende institution Måløvgård, faglig leder, Altingets socialpolitiske netværk, fhv. direktør, Socialstyrelsen
Bente Zebitz81 årI dag
Fhv. rektor, Danmarks Jordemoderskole
Freja Kierstein Johansen33 årI dag
Medieansvarlig, Gigtforeningen

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


















