Bliv abonnent
Annonce
Debat

Concito: Der er et overset aspekt, som en reorganisering af den lokale kollektive trafik bør tage højde for

I fravær af en national mobilitetsstrategi, er det ikke klart hvor opgaverne med den lokale kollektive trafik, stigende trængsel, arealplanlægning og nye cykelstier skal løftes. De kan i teorien løftes på forskellige niveauer, skriver Søren Have.
I fravær af en national mobilitetsstrategi, er det ikke klart hvor opgaverne med den lokale kollektive trafik, stigende trængsel, arealplanlægning og nye cykelstier skal løftes. De kan i teorien løftes på forskellige niveauer, skriver Søren Have.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
25. april 2025 kl. 03.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Som led i det igangværende arbejde med at undersøge muligheder og udfordringer for kollektiv mobilitet, har Ekspertudvalget i marts udgivet en rapport med fire modeller om organiseringen.

Og de lover endelige anbefalinger om modellerne, zoneinddeling og billetpriser inden sommerferien.

Rapporten om organiseringen skal ses i sammenhæng med den vedtagne ændring af regionerne og deres ansvarsområder, hvor ansvaret for mobilitet lidt blev glemt. Eller i hvert tilfælde parkeret indtil Ekspertudvalget er kommet med sine anbefalinger.

Der er flere opgaver i forhold til regional mobilitet, som bør håndteres, og som det vil være uhensigts-mæssigt ikke at samtænke med den kollektive mobilitets organisering.

Søren Have
Programchef, Concito

Og der har så siden pågået diskussioner af, hvor man bedst placerede de mobilitetsmæssige opgaver som regionerne hidtil har varetaget – ved de nye regioner, ved kommunerne, eller i en form for statslig enhed?

"Vokse med opgaven"

Som beskrevet i udvalgets rapport er der flere aspekter at tage i betragtning, for eksempel effektivitet og demokratisk ophæng.

I stedet for at gå ind i den diskussion, vil jeg dog her argumentere for et yderligere aspekt som en eventuel reorganisering bør tage højde for: Hvor godt den givne model vil kunne 'vokse med opgaven'.

For der er flere opgaver i forhold til regional mobilitet, som bør håndteres, og som det vil være uhensigtsmæssigt ikke at samtænke med den kollektive mobilitets organisering.

Læs også

Cykling, arealplanlægning og trængsel

Først og fremmest har flere regioner koordineret fremme af sammenhængende cykelstinetværk, såkaldte ’Supercykelstier’ – der vil være kæmpe samfundsmæssige gevinster ved ikke bare at fortsætte dette, men også løfte det yderligere både finansierings- og myndighedsmæssigt

Dernæst kommer arealplanlægningen. Vi konstaterede i Concitos rapport om behovet for en mobilitetsstrategi, at amternes bortfald gav en svækkelse af den regionale planlægning af arealanvendelse til bosætning, arbejde og dermed potentielt unødigt øget transportbehov, ofte på tværs af kommuner.

Temadebat

Regeringens ekspertgruppe har fremlagt fire modeller for organiseringen af fremtidens lokale kollektive trafik.

Men hvilken organisering foretrækker aktørerne på området?

Det spørger Altinget Transport en række af dem om i en ny temadebat.

Om Altingets debatter:

Altingets temadebatter sætter spot på et aktuelt, politisk nicheemne.

Alle indlæg er udelukkende udtryk for skribenternes egen holdning.

Hvis du vil deltage i debatten, er du velkommen til at skrive til Emilie Tilma på tilma@altinget.dk. 
 

Dette er der behov for at rette op på, også i lyset af EU’s krav om en sammenhængende, geografisk bredere mobilitetsplanlægning for byer langs det overordnede vejnet og om en målrettet anvendelse af midlerne fra den Sociale Klimafond.

Hertil kommer behovet for at mindske trængsel. I de dele af landet, hvor der er trængsel på vejene, er der behov for trængselsfokuserede vejafgifter, hvoraf nogle af midlerne bør gå til lokalt at forbedre alternativer, som både Concito og for eksempel Otto Anker Nielsen fra DTU har anbefalet – der bør derfor være en organisation, som har både kompetencer og myndighed til at foretage de bedste investeringer.

I fravær af en national mobilitetsstrategi, er det ikke klart hvor disse opgaver skal løftes. De kan i teorien løftes på forskellige niveauer.

Det vigtigste er, at de bliver håndteret, for udfordringen bliver ikke mindre, særligt med hensyn til trængslen.

Derfor håber jeg også, at såvel ekspertudvalget som regeringen vil have øje for disse bredere og mere langsigtede aspekter, når/hvis man beslutter at ommøblere den kollektive transport.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026