
1. september 2025 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Jeg er netop vendt hjem fra et inspirerende sommermøde med vores svenske og finske kolleger i partigruppen Nordisk Frihed, der består af Dansk Folkeparti, Sverigedemokraterne og De Sande Finner.
Det er altid en glæde at mødes med ligesindede i Norden, for selv om vi naturligvis har forskellige erfaringer og udfordringer, så har vi en masse til fælles, når det kommer til vores værdier, vores identiteter, kultur og historie.
Denne gang var det især en vigtig finsk erfaring, der gjorde indtryk på mig – et emne, som vi i Dansk Folkeparti længe har haft på dagsordenen, nemlig mobiltelefoner i folkeskolen og ungdomsuddannelser
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Læs også



























