Tidligere lærer: Jeg ville ryste i bukserne af skræk, hvis jeg var ansvarlig for SF's skolepolitik

Hvis man er skolelærer, så stemmer man på SF. Sådan har det helt karikeret været i mange år. Jacob Mark var en folkehelt på landets lærerværelser, og der udbrød næsten skolesorg den dag, han forlod dansk politik.
For hvad skulle der nu ske med det parti, skolelærere altid har følt sig set og hørt af?
Og hvordan er det så i dag? Lærerne som masse er lige nu trætte og udbrændte, fordi folkeskolen er udsultet.
Derfor har mange lærere det rigtig stramt med blødsøden pædagogik, hvor alle børn ender med at sidde i et klasselokale med hver deres særaftale, og det betyder kort sagt, at læreren skal kunne navigere i 25 forskellige virkeligheder.
Det er det, nogle i skoleverdenen kalder for debatten om det nye og det gamle børnesyn.
Hvor det nye børnesyn står for den tilgang, hvor alle børn gør det så godt, som de kan, og det gamle vil for nogle modstandere minde om den sorte skole.
Her stiller lærerne sig lidt undrende over, at der ikke kan findes en retning midt imellem de to, som stadig anser læreren som den med autoritet i klasseværelset.
Og hvor står SF så i den debat, som lige nu raser blandt deres kernevælgere? De står et lidt for blødt sted.
Manglende anerkendelse
Helt konkret sad jeg til en kommunalvalgsdebat i København, hvor SF ikke ville kalde de overgreb, nogle lærere oplever fra eleverne, for vold. Fordi de ikke mener, børn udøver vold.
Jeg forstår godt, hvor SF kommer fra med den udmelding, men hvis du sidder der i publikummet med blå mærker på krop og sjæl og en sygemelding i historikken, så tror jeg faktisk, du som menneske har brug for, at de oplevelser ikke negligeres, men anerkendes.
SF har ni punkter, som udgør deres konkrete politik på skoleområdet. Desværre er der ikke et eneste af disse punkter, der siger noget om lærernes arbejdsvilkår.
Cecilie Guldbrandsen
Tidl. skolelærer og læringskonsulent, Center for Skolevægring
SF har ni punkter, som udgør deres konkrete politik på skoleområdet. Desværre er der ikke et eneste af disse punkter, der siger noget om lærernes arbejdsvilkår.
Det handler om lejrskoler og to-lærerordninger. Det er jo ikke, fordi det ikke er fine idéer, men to udbrændte voksne er ikke meget bedre end én.
Vi skal have nogle voksne, som rent faktisk kan gå på arbejde med overskud. Hvis læreren er i overskud, er jeg sikker på, at der nok skal blive planlagt lejrskoler og anden sjov undervisning.
Men alle disse punkter er krymmel på lagkagen. Vi er nødt til at få bagt nogle ordentlige lagkagebunde, før vi begynder at drysse krymmel på.
Hovedingrediensen i dejen er anerkendelse af de arbejdsvilkår, som er lærernes virkelighed. Og det er præcis den anerkendelse, SF mangler at give.
Kampen om lærerværelset
Men her kommer så det, som jeg ville ryste i bukserne over, hvis jeg sad med SF’s skolepolitik. Nemlig at Merete Riisager har meddelt, at hun stiller op til Folketinget.
Riisager har formået at få en gedigen fod indenfor på lærerværelserne. Hun taler i et klart sprog, og hun har lærernes ryg i alle de udtalelser, hun kommer med.
Hun er for mange lærere blevet symbolet på en politiker, der for en gangs skyld kalder en spade for en spade.
Det vil være en sorgens dag, hvis SF mister de vælgere, som er fundamentet i deres parti.
Cecilie Guldbrandsen
Tidl. skolelærer og læringskonsulent, Center for Skolevægring
Hun mener, at lærerne skal have autoritet i klasseværelserne, og at der selvfølgelig skal være plads til alle elever, men at det aldrig må være på bekostning af læreren.
Hun har fået fat i lærerne, fordi hun skælder ud og går til modangreb på Forskningsdanmark, som ikke ved, hvad der sker ude i praksis. Og det er musik i en praktikers øre.
Det vil være en sorgens dag, hvis SF mister de vælgere, som er fundamentet i deres parti. De vælgere, der har været med i modgang og medgang.
Så jeg håber, vi i den nærmeste tid ser et SF, der kommer med konkrete holdninger og meninger, der ser lærerne og anerkender deres elendige arbejdsvilkår.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Gymnasiet er en fejltagelse, og regeringen hader unge. Her er, hvad jeg fik ud af min uddannelsesvejledning
- Millionprojekt skal mindske skolefravær
- Geografiske forskelle i unges uddannelsesvalg kaldes "problematiske": Løsningen splitter politikerne

























