Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Rikke Brøndum

Efter barselsaftale: Forude venter slaget om lønnen

Efter den politiske aftale om dagpengeret under barsel, bliver overenskomstforhandlingerne på det private område i 2023 det næste slag i barselsdebatten. 
Efter den politiske aftale om dagpengeret under barsel, bliver overenskomstforhandlingerne på det private område i 2023 det næste slag i barselsdebatten. Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
27. oktober 2021 kl. 13.46

Som forventet kunne regeringen, støttepartierne og Venstre i går præsentere en aftale om 11 ugers øremærket barsel til fædre, som fulgte anbefalingerne fra Dansk Arbejdsgiverforening og Fagbevægelsens Hovedorganisation. 

Da parterne fremlagde deres model i september beskrev de det som et banebrydende tiltag og stort fremskridt for ligestillingen.

Og selv om støttepartierne, de akademiske fagforeninger og nogle af FH's egne forbund mente, at 11 uger var for lidt, var der dog enighed om, at det var et skridt i den rigtige retning. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026