Flertal vil lempe beløbsgrænse for udenlandsk arbejdskraft

Reformer, der skal øge arbejdsudbuddet har været et af de helt store temaer i den netop overståede valgkamp, og et af de tiltag, der skal skaffe mere arbejdskraft kan meget vel blive en lavere beløbsgrænse.
Udfaldet af valget betyder nemlig, at der nu lige akkurat er 90 mandater - og dermed et flertal - af Folketingets partier, der går ind for at lempe beløbsgrænsen for medarbejdere, der kommer uden for EU's grænser.
Der er tale om Venstre, Liberal Alliance, Moderaterne, Radikale, Konservative, Nye Borgerlige og Danmarksdemokraterne, der alle har tilkendegivet, at beløbsgrænsen bør lempes yderligere, end den midlertidige treårige aftale om at sænke beløbsgrænsen til 375.000 kroner, som regeringen landede kort før sommerferien.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret


























