Pengene strømmer til patientforeningerne

Vækst i årlig indtægt fra 2007 til 2011
| Patientforening | Kroner |
| Kræftens Bekæmpelse | 178.313.000 |
| Hjerteforeningen | 18.720.000 |
| Diabetesforeningen | 4.709.000 |
| Scleroseforeningen | 12.268.000 |
| Astma-Allergi-Forbundet | 3.120.000 |
| Gigtforeningen | 58.473.000 |
| Nyreforeningen | - 1.196.206 |
| Danmarks Lungeforening | 643.002 |
| Parkinsonforeningen | -145.879 |
| HjerneSagen | 2.555.242 |
På fem år er indtjeningen hos ti af landets mest markante patientforeninger steget så meget, at de nu årligt har en samlet indtjening på over en milliard kroner.
I 2007 havde de ti patientforeninger en samlet indtægt på omkring 849 millioner. Det tal er i 2011 steget til 1,1 milliard kroner, hvilket er en stigning på 33 procent. Det viser en opgørelse, som Altinget.dk har foretaget. 1,1 milliard svarer til den årlige udgift til 2.600 sygeplejersker.
Som man i går kunne læse i Altinget.dk, er medlemstallet i de 10 foreninger også steget kraftigt de sidste ti år. <script type="text/javascript" src="//ajax.googleapis.com/ajax/static/modules/gviz/1.0/chart.js"> {"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Ann25rtr2p5AdElKdkNvQ1d6YWhjR0gzY1dfdjFHUlE&transpose=0&headers=1&range=A70%3AB75&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"titleTextStyle":{"color":"#222","italic":true,"fontSize":"15"},"useFormatFromData":false,"title":"Mia. kr.","formatOptions":{"source":"inline"},"viewWindowMode":"pretty","format":"0.##","viewWindow":{}},{"useFormatFromData":true,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{}}],"title":"Indt\u00e6gter i alt i 2011 for de ti patientforeninger","booleanRole":"certainty","height":300,"animation":{"duration":500},"legend":"none","width":450,"useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":false,"formatOptions":{"source":"inline","prefix":"","scaleFactor":null},"format":"0.##"},"isStacked":false},"state":{},"chartType":"AreaChart","chartName":"Diagram5"} </script> Kilde: Kræftens Bekæmpelse, Hjerteforeningen, Diabetesforeningen, Scleroseforeningen, Astma-Allergi-Forbundet, Gigtforeningen, Nyreforeningen, Danmarks Lungeforening, Parkinsonforeningen og HjerneSagen.
Indtægterne kommer fra alt fra medlemskontingenter til sponsorater, indsamlinger og testamenterede donationer.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
















































