Peter Loft: Nordsø-beskatningen er udtømt

Så længe vi bliver ved med at pumpe olie op, så skal samfundet have en fair del af det provenu, der er. Og det mener vi ikke, at vi får i dag.
Frank Aaen (EL)
Skatteordfører
Man skal ikke sætte sin lid til, at staten sagtens kan hente endnu flere skattekroner fra Nordsøen.
Den danske del af Nordsøen indeholder forekomster af olie og gas, som ejes af det danske samfund. Staten har givet en række selskaber tilladelse til at efterforske og indvinde forekomsterne, mod at staten til gengæld får en andel af overskuddet.
I Nordsø-aftalen fra 2004 blev der lavet en kompensationsbestemmelse mellem staten og koncessionshaverne i Dansk Undergrunds Consortium (DUC). Herefter skal koncesssionshaverne have kompensation, hvis staten på et senere tidspunkt måtte ønske at forhøje kulbrintebeskatningen på ny.
DUC-selskaberne ”gik fri” af nye skattestigninger, men til gengæld blev det aftalt, at indtægterne fra Nordsøen ikke skulle omfattes af den selskabsskattelettelse, der ellers blev vedtaget med vækstpakken fra 2013.
Ikke alene vil der ifølge de bedste skøn være svindende mængder olie at beskatte i fremtiden. "Kompensationsklausulen” i Nordsø-aftalen gør også, at det slet ikke kan betale sig at sætte skatten op.
Sådan lyder det i en ny bog af tidligere departementschef i Skatteministeriet Peter Loft. Han har en 32-årig embedsmandskarriere i Skatteministeriet at tale ud fra. Heraf var knap 19 år som departementschef.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
















































