Løkke og Frederiksen tog første trin i dansen om dagpengene
Mette Frederiksen havde tidligere på dagen krævet flere penge til dagpengeområdet, før forhandlingerne begynder senere på måneden. Og Socialdemokraternes formand havde samtidigt påpeget, at statsministeren må lære at tælle til 90.
Det havde statsministeren noteret sig - og han brød sig tydeligvis ikke om den slags krav, inden forhandlingerne overhovedet er påbegyndt.
”Jeg har til gengæld lært at tælle til ti,” formanede han, imens han advarede S-formanden imod at ”sætte sig op på de røde heste”, inden forhandlingerne overhovedet er begyndt.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år

















































