Køb abonnement
Annonce

Partier lægger ekstra millionstøtte i sparegrisen

Dansk Folkeparti sagde nej til at hæve gruppestøtten. Men ansøgte alligevel og lagde pengene i sparegrisen til dårlige tider.
Dansk Folkeparti sagde nej til at hæve gruppestøtten. Men ansøgte alligevel og lagde pengene i sparegrisen til dårlige tider.Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
13. august 2018 kl. 06.00

Hvis nogen partier får fra staten, er vi også nødt til at være med for ikke at blive rendt over ende.

Peter Skaarup (DF)
Gruppeformand

I 2016 bevilgede et flertal af Folketingets partier sig selv 52 millioner kroner i såkaldt eksperttilskud oven i den almindelige gruppestøtte på i alt 123 millioner kroner.  

Men i 2017, som er første år med de ekstra penge, blev cirka en tredjedel slet ikke brugt af partierne, viser de nyeste grupperegnskaber, som Altinget har gennemgået.

I alt videreførte partierne cirka 19 millioner i 2017 ud af den samlede gruppestøtte, som kan bruges senere. Det svarer til, at cirka en tredjedel af det skattebetalte eksperttilskud ikke er brugt.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026