Aarhus vil gøre det let at få en smart by

Der er en lidt anden holdning til it-udvikling i kommunerne end i staten. Man råder ikke over helt så mange midler, men dermed heller ikke risikoen for at begå lige så store fejl.
Troels Garde Rasmussen
Projektejer for KL’s fælleskommunale initiativ Smart City Forum
Vi kan se nogle uhensigtsmæssigheder, som kommer til at koste meget tid og rigtig mange penge, hvis vi ganger det med 98 kommuner.
Bo Fristed
Chef for ITK, Aarhus Kommune
Denne artikel blev bragt første gang 31. oktober 2018.
Aarhus Kommune har i dag omkring 2.000 sensorer rundt om i byen. De holder øje med alt fra temperaturen på cykelstierne, til om en medarbejder har husket at lukke en bom efter sig på et af kommunens stisystemer.
Men allerede om to år vil der være omkring 30.000 sensorer. Sådan spår i hvert fald Bo Fristed, der er chef for den afdeling, der forkortes ITK i Aarhus Kommune (Innovation, Teknologi og Kreativitet).
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- LA-profil vil tage opgør med landbrugets særstatus: "Det er en spændetrøje for landdistrikterne"































