Overblik: Her taler politikerne 1. maj

1. MAJ: Se, hvor i landet Mette Frederiksen, Pia Olsen Dyhr, Pernille Skipper og de øvrige politikere fra rød blok taler 1. maj. 

Rundtom i landet taler politikere fra Socialdemokratiet, SF, Enhedslisten, Alternativet og Folkebevægelsen mod EU. Her kan du se, hvor og hvornår du kan møde dem. 

Med forbehold for ændringer i de respektive programmer. Opdateres.

Socialdemokratiet

Mette FrederiksenMette Frederiksen
07.00 DSU Aalborg, Kastetvej 24, 9000 Aalborg
09.00 Skt. Knuds Torv 3, 8000 Aarhus
12.30 Kongens Have, 5000 Odense
15.45 Fælledparken, 2100 København Ø

 

Ane Halsboe-JørgensenAne Halsboe-Jørgensen
08.00 Metal Vendsyssel, i Metal Vendsyssels afdelingshus, Nordens Allé 8-10, 9700 Brønderslev
09.30 FH Brønderslev / Dronninglund i ”Huset”, Frejasvej 11, 9700 Brønderslev
11.00 Tale hos 3F Midtvendsyssel, Nordens Alle 12, 9700 Brønderslev
13.00 Tale hos FH, Pavillonen i Parken / Nørregade i Brønderslev
15.00 Tale hos FH / Bratskov, Fredensdal 8, 9460 Brovst

 

Annette LindAnnette Lind
09.00 3F Holstebro, Tujavej 20, 7500 Holstebro
12.30 HK Holstebro, Fredericiagade 27, 7500 Holstebro
13.45-15.00 Politisk battle med Andreas Stenberg og Kenneth Mikkelsen – Åtoften i Spjald arrangeret af LO Ringkøbing Fjord

 

Astrid KragAstrid Krag
07.00 Borgerhuset Greve, Greveager 9, 2670 Greve
07.40 Jersie Forsamlingshus, Nordre Byvej 4, 2680 Solrød Strand
09.30 Glostrup bibliotek, Kildevældets Alle 5, 2600 Glostrup – i kælderen

 

Benny Engelbrecht Benny Engelbrecht
08.00-09.00 Tale i Guderup, arrangør LO Sønderjylland, Hos Risa forsamlingshus i Guderup, Trappen 6, 6430 Nordborg
09.30-10.00 Tale i Broager, arrangør LO Sønderjylland, Broagerhus, Allegade 4, 6310 Broager
10.30-11.00 Arrangement hos Metal Sønderjylland, Agtoftsvej 2, 6400 Sønderborg
13.00 Tale hos LO Sønderborg, Kongevejsparken, Sønderborg, Ved Kongevejen, 6400 Sønderborg
15.00 Tale (+ musik) hos HK Sydjylland i Kolding, Jupitervej 1, 6000 Kolding

 

Bjarne LaustsenBjarne Laustsen
08.00 Metalhuset Skagen
09.30 Skovlyst, Kildevej 51, 9300 Sæby
15.00 Knivholt, Hjørringvej 180A, 9900 Frederikshavn

 

Christian Rabjerg MadsenChristian Rabjerg Madsen
06:00 Socialdemokratiet i Kolding Kommune, Forsamlingshuset Dannevirke Sdr. Stenderup, Hundborgvej 13A, 6092 Sønder Stenderup
09:15 Dansk El-forbund Lillebælt, Jens Grøns Vej 20, 7100 Vejle
10:30 Dansk Metal Kolding & 3F Kolding, Galgebjergvej 4, Kolding
15:00 LO Kolding i anlægget, Stejlbjerganlægget i Kolding, Stejlbjergvej

 

Dan JørgensenDan Jørgensen
08.10 Lillebæltsværftet, Havnegade 98, 5500 Middelfart
09.30 Tale hos 3F Nordhøjfyn, Sunekær 5, 5471 Søndersø
11.00 Tale hos Metal Lillebælt, Vesterballevej 3a 7000 Fredericia
13.45 Torvet, 5400 Bogense
17.00 Havnen 8, 7130 Juelsminde

 

Daniel Toft JakobsenDaniel Toft Jakobsen
10.00 Socialdemokratiet m.fl. i Favrskov: 3F Hadsten, Vestergade 12, 8370 Hadsten
16.00 Socialdemokratiet m.fl. i Hedensted: Restaurant ”På Havnen”, Havnen 8, 7130 Juelsminde
17.00 Bogcafe´n Smedegade, Smedegade 17, 8700 Horsens

 

Flemming Møller MortensenFlemming Møller Mortensen
11.00 Ved højskolen i Støvring, Grangårdsvej 11, 9530 Støvring 
12.30 Kulladen, Løgstør havn, 9670, Løgstør
14.00 3F, Himmerlandsgade 146, 9600 Aars

 

Henrik Dam KristensenHenrik Dam Kristensen
08.00 Socialdemokratiet, Borgmestervej 1, 8700 Horsens
13.00 3F, Robert Holms Vej 1, 8700 Horsens

 

Henrik Sass LarsenHenrik Sass Larsen
08:00-08:25 Lejre Partiforening − Ejby Forsamlingshus, Ejbyvej 60, 4070 Kr. Hyllinge
08:55-09:20 Skovbo Partiforening − Aktivitetshuset, Møllevej 11, Borup
09:40-10:00 Fællesledelsen Køge − Hugos, Brogade 19, 4600 Køge

 

Jan Johansen Jan Johansen
08.30 Socialdemokratiet i Kertemindekredsen, Forsamlingshuset Lindøalleen 49, 5330 Munkebo
10.00 3F Østfyn, Vestergade 32, 5800 Nyborg

 

 Jens Joel Jens Joel
07.30 Morgenmøde i Socialdemokratiet i Aarhus, Skt. Knuds Torv 3, 8000 Aarhus C
09.00 1. maj-møde hos 3F Rymarken, Rymarken 4, 8210 Aarhus V
10.00 Tale hos Serviceforbundet i Aarhus, Søren Frichs Vej 38K, 8230 Aabyhøj
11.00 Tale i Oves kolonihave, HF Bakkevang i Aabyhøj
12.30 Frokost og taler hos Frit Forum og DSU Århus, Amaliegade 27, 8000 Aarhus C

 

Jesper Petersen Jesper Petersen
07.00 Morgenmøde i partiforeningen (Dansk Metal), A.D. Jørgensensvej 2, Haderslev
15.00 LO Haderslev holder 1. maj i Damparken, Klostervænget i Haderslev

 

Julie Skovsby Julie Skovsby
14.20 LO Vestfyn, AOF, S, DSU, Enhedslisten og SF, Skovpavillonen, Skovvej 5 i Assens

 

Karin Gaardsted Karin Gaardsted
10.00 3F Bjerringbro, Kildesvinget 1, Bjerringbro

 

 

Kirsten Brosbøl Kirsten Brosbøl
14.00 Ballen Festplads, Strandvejen Ballen, 8305 Samsø

 

 

Kaare DybvadKaare Dybvad
09.30 Metal Fjordbyerne, Elisagårdsvej 23, Roskilde
11.15 Jyderup Højskole
14.25 Østre Anlæg, Holbæk

 

Lars Aslan RasmussenLars Aslan Rasmussen 
07.00 Sjællandsgade Bad, Sjællandsgade 12A, 2200 København N

 

Lea WermelinLea Wermelin
07.00-09.00 1. maj arrangement Socialdemokratiet Rønne Hasle Partiforening, LO Metal, Ved Lunden 16, Rønne
09.30-10.30 1. maj arrangement Socialdemokratiet Nordbornholm partiforening, Allinge Byggemarked, Pilegade 33, Allinge
16.00-17.45 Fælles 1. maj arrangement, LO Bornholm, S, SF, EL, paneldebat om arbejdsmiljø, Campus Bornholm, Minervavej 1, Rønne

 

Leif Lahn JensenLeif Lahn Jensen
14.00 Anlægget i Grenaa.
15.00-17.00 Kombi i Hornslet
17.30-20.00 Kulturhotellet i Rønde.

 

Lennart Damsbo-AndersenLennart Damsbo-Andersen
07.30 Tale på det gamle bibliotek i Nørre Alslev
09.15 HK Guldborgsundcenteret, Guldborgsundcentret 6, 4800 Nykøbing Falster

 

Magnus HeunickeMagnus Heunicke
07.20 Café Rejseladen, Storegade 2, 4171 Glumsø
10.15 LO Næstved, Gl. Ridehus, Grønnegade 10, 4700 Næstved

 

Malte LarsenMalte Larsen
07.15 Fritidscentret Randers, Vestergade 15, 8900 Randers
14.00 Skovbakken Randers, 8900 Randers

 

Mattias TesfayeMattias Tesfaye
07.00 Socialdemokratiet Vallensbæk
07.30 Socialdemokratiet Ishøj
08.00 Brønden, Brøndby Strand Kulturhus, Brøndby Strand Centrum 60, Brøndby Strand
08.45 Dansk El-forbund, Tikøbgade 9, Nørrebro
10.00 Serviceforbundet, Ramsingsvej 30, Valby

 

Mette GjerskovMette Gjerskov
08.00 Partiforeningen Roskilde
09:00 Dansk El-Forbund, Borgerdiget 18, 4000 Roskilde
10:00 FOA Roskilde, Fuglebakken 4, 4000 Roskilde
11:00 Blik & Rør, Grønnegade 14, 4000 Roskilde
Ca.12:55 Tale på Hestetorvet, Roskilde

 

Mette ReissmannMette Reissmann
07.00 Hytten, Saxtorphsvej 1, 2500 Valby

 

 

Mogens JensenMogens Jensen
07.00 HK MidtVest, Vestergade 43, Herning
11.00 3F Midtjylland, Birk Centerpark 4 7400 Herning
13.00 LO Ringkøbing Fjord, Åtoften, Spjald

 

Mogens LykketoftMogens Lykketoft
07.30 Tale ved Taastrup Station
08.00 Socialdemokratiet i Albertslund, Birkelundgård, Albertslund
09:00 Socialdemokratiet Frederiksberg, Metronomen, Godthåbsvej 33, 2000 Frederiksberg
09:30 Byggefagenes Hus på Lygten 10, 2100 København NV

 

Morten BødskovMorten Bødskov
07.20 Rødovregaard, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre
08.30 Herlev Gl. Skole, Herlev Bygade 92B, 2730 Herlev
09.30 3F Storkøbenhavn, Sct. Jacobsvej 10, 2750 Ballerup

 

Nick HækkerupNick Hækkerup
09.30 Gilleleje Kulturhavn, Bolværket, Peter Fjelstrups Vej 12, 3250 Gilleleje
11.00 På Torvet, 3400 Hillerød

 

Nicolai WammenNicolai Wammen
06.00 Socialdemokraterne Solbjerg-Mårslet og Aarhus Sydkreds, Mårslet Borgerhus, Banevej 2, 8320 Mårslet
07.00 LO Aarhus, Sankt Knuds Torv 3, 8000 Aarhus
11.00 Frit Forum Aarhus, Amaliegade 27, 8000 Aarhus
13.20 Havnepladsen, 8000 Aarhus

 

Pernille Rosenkrantz-TheilPernille Rosenkrantz-Theil
08.00 Tale hos Socialdemokratiet Østerbro Kredsen, Sibeliusgade 41, 2100 København Ø
09.30 Deltage hos DUI / Børnenes 1. maj, Sibeliusgade 41, 2100 København Ø

 

Peter Hummelgaard ThomsenPeter Hummelgaard
07.00 Socialdemokratiet i Tårnbykredsen. ”Postkassen” på Amager Landevej 71, 2770 Kastrup
08.15 3F Kastrup. Saltværksvej 68, 2770 Kastrup
09.30 Socialdemokratiet i Dragør. Rødtjørnen 10, 2791 Dragør
14.00 HK Hovedstadens telt i Fælledparken.

 

Rasmus Horn LanghoffRasmus Horn Langhoff
08.30 Den gamle biograf i Gørlev, Østerled 25, Gørlev
10.30 På taget i 3F Kalundborg, Nytorv 8, 1. sal, Kalundborg
13.45 Gryden, Møllebakken, Kalundborg
15.00 På Plænen i Asnæs

 

Rasmus PrehnRasmus Prehn
08.10 Hirtshals/Hjørring Partiforening og LO Vendsyssel, 3F Skagerak, Vandværksvej 30, 9800 Hjørring

 

Simon KollerupSimon Kollerup
08.00 Socialdemokratiet i Thisted, Kr. Koldsgade, 7700 Thisted
13.15 LO Thy/Mors, Kirketorvet (Nykøbing Mors), 7900 Nykøbing M
15.10 LO Thy/Mors, Store Torv (Thisted), 7700 Thisted

 

Thomas JensenThomas Jensen
07.00 Socialdemokraterne i Silkeborg, Skolegade 63, 8600 Silkeborg
08.30 Socialdemokraterne i Kjellerup, 3F, Skolegade 5, 8620 Kjellerup
09.30 3F Silkeborg, Granhøjvej 16, 8600 Silkeborg
15.15 LO Silkeborg-Favrskov, Plænen på Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg
16.15 1. maj-møde i haven − hos S-byrådsmedlem Ivan Greve, Dybdalsvej 9, 8641 Sorring

 

Trine BramsenTrine Bramsen
08.30 Socialdemokratiet Odense, Seniorhuset, Odense
09.30 3F Industri-Transport-GOPS, Fyn, Skibhusvej 52B, Odense
11.00 Dansk Metal Odense og Dansk El-Forbund, Fyn, Kanalvej, Odense    
12.30 Socialdemokratiets telt, Kongens Have, Odense  

 

Troels RavnTroels Ravn
07.00 LO Kommuneforeningen Vejen-Esbjerg, Markedsrestaurationen, Markedsvej 7, Brørup
14.00 LO Kommuneforeningen Billund-Varde, Hovedengen, Grindsted

 

Yildiz AkdoganYildiz Akdogan
07.00 Socialdemokratiet Vanløse
16.30 1. maj i Sydhavnen, paneldeltager

 

Jan Juul ChristensenJan Juul Christensen 
06.25 Vestergade 12, 8900 Randers
08.00 Socialdemokratiet i Silkeborg, Skolegade 63, 8600 Silkeborg
09.45 Socialdemokratiet i Vejle, Bygningen Vejle − Ved Anlægget 14B, 7100 Vejle
15.15 Østre Anlæg, 4300 Holbæk

 

Jeppe KofodJeppe Kofod
07:00 Tale hos Socialdemokratiet i Valby, Saxtorphsvej 1, 2500 Valby
08:00 Tale hos Socialdemokratiet i Gladsaxe, Gladsaxe Skole, Gladsaxe Møllevej 127, 2860 Søborg
09:10 Tale hos Socialdemokratiet Vesterbro/Kgs. Enghave, Kvartershuset Sydhavnen, Anker Jørgensens Plads 3, Borgbjergvej 30, 1 sal, 2450 København SV
10:35 Tale på Arbejdermuseet, Rømersgade 22, 1362 København
15:00 Debat med Mette Bock om arbejdskraftens fri bevægelighed, Hovedscenen, Fælledparken

 

Christel SchaldemoseChristel Schaldemose
07.00 Det Gamle Bibliotek, Faaborg
08.05 Munkebo Forsamlingshus, Munkebo
08.55 3F Søndersø, Sunekær 5, Søndersø
09.55 Lillebæltsværftet, Middelfart
11.05 3F Østfyn, Villavej 6, Ringe
12.20 Skovpavillionen, Skovvej 5, Assens
13.30 Torvet, Bogense
14.30 Kongens Have, Odense
15.40 Krøyers Have, Svendborg
16.50 Det Gamle Værft, Ærøskøbing

 

Frederik Vad NielsenFrederik Vad Nielsen, DSU-formand
07.10 Tale hos Socialdemokratiet i Stevns, Mødestedet
08.15 Tale hos Socialdemokratiet i Solrød, Jersie forsamlingshus
09.20 Tale hos 3F Vestegnen i Glostrup, Siestavej
11.10 Arbejdermuseet, Rømersgade 22, 1362 København
13.05 Tale hos Socialdemokratiet i Sorø, Torvet
14.10 Tale hos Socialdemokratiet i Ringsted, Torvet

 

________________________________________________________________ 

SF 

Pia Olsen DyhrPia Olsen Dyhr
08:15 3F Storkøbenhavn
09:30 3F Kastrup
14:15 Fælledparken store scene. Forbi SF's telt efter tale
15:00 Fælledparken HK Hovedstadens telt

 

Jacob MarkJacob Mark 
10.15 Tale på Jyderup Højskole 
12:45 Tale i Kongens Have, Odense  
15.00 Tale i Lovparken Køge 
16:30 Tale på Rådhustorvet i Vordingborg 
18.30 Arrangement på Sidesporet i Holbæk 

 

Karsten HøngeKarsten Hønge 
08:20 3F Nordhøjfyn
09:30 Fagforeningsbygningen, Odense
10:15 3F, Odense
11:30 FH, Middelfart
12:40 FH, Assens
14:10 FH, Sydfyn
16:20 FH, Ærø

 

Trine TorpTrine Torp 
07.00 Hundested, Gubben
11.00 Helsingør, Smedenes hus, Strandgade 46
14.45 Frederiksværk, Skjoldborgparken
17.00 Egedal, Rådhustorvet, Stenløse

 

Lisbeth Bech PoulsenLisbeth Bech Poulsen 
10:30 Steen Billes Gade, Serviceforbundet, Aalborg
14.45 Politisk debat i fællesteltet hos Fagbevægelsens Hovedorganisation i Kildeparken, Aalborg

 

Kirsten Normann AndersenKirsten Normann Andersen 
Formiddag (tidspunkt endnu ikke fastlagt): 3F Sommervej
10.45-11.15 Dansk Metal i Skanderborg
13.30-14.00 Dialogdebat Kuben med blandt andet Thomas Medom
Eftermiddag (tidspunkt endnu ikke fastlagt): LO/FTF Aarhus én af hovedtalerne ved Skolebakken

 

________________________________________________________________ 

Enhedslisten

Pernille Skipper Pernille Skipper
08.45 Tale hos 3F Kastrup
10.15 Tale Dansk Sygeplejeråd Hovedstaden v/ Nørreport
14.30 Tale på hovedscenen i Fælledparken 
16.45 Tale i Enhedslistens telt i Fælledparken

 

Nikolaj VillumsenNikolaj Villumsen
08.30 Pakhuset v/ Banegården, Odder, arrangør: FH Odder, Enhedslisten, SF og Socialdemokratiet
09.15 Villavej 4, Skanderborg, arrangør: FH Skanderborg, Enhedslisten, SF og Socialdemokratiet
10.40 Rymarken 4, Aarhus V, arrangør: 3F Rymarken
14.14 Havnepladsen, Aarhus C, arrangør: FH Aarhus, Enhedslisten, SF, KP og Socialdemokratiet
16.30 KOMBI, Nyvej 3, Hornslet, arrangør: FH Syddjurs, Enhedslisten, SF og Socialdemokratiet
18.00 Teatersalen, Hovedgaden 10, Rønde, arrangør: FH Syddjurs, Enhedslisten, SF og Socialdemokratiet

 

Henning HyllestedHenning Hyllested
10.45 3F, Esbjerg
11.30 3F, Esbjerg Transport
13.00 LO, Fredericia
16.00 LO Vest, Varde

 

Christian JuhlChristian Juhl
07.30 Karrebæksminde, Smålandshavet 3F
09.30 Store Heddinge, Enhedslisten
10.50 Faxe, LO og Arbejderpartierne
12.00 Nykøbing Falster, LO og arbejderpartierne
15.00 Maribo, Bangs Have − Hyldalen

 

Jakob SølvhøjJakob Sølvhøj
08.30 3F Silkeborg, Granhøjvej 16, Silkeborg
10.30 FH Herning, Birk Centerpark 4, Herning              
12.45 FH Holstebro, Lystanlægget Holstebro
15.25 FH Silkeborg, Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, Silkeborg
17.20 Enhedslisten og SF Ringkøbing-Skjern, Vesterkær 7, Ringkøbing

 

 

Rune LundRune Lund
09.00 Enhedslisten-Vanløse. Hyltebjerggård, Linde Allé 33, 2720 Vanløse
11.40-11.55 Enhedslisten-København. Blågårds Plads, Nørrebro, 2200 København N

 

Pelle DragstedPelle Dragsted
11.15 Det frie gymnasium, Møllegade
14.00 HK's telt i Fælledsparken
17.00 Debatscenen i fælledparken

 

Søren Bo SøndergaardSøren Søndergaard 
09.00 I Rødovre arrangeret af Enhedslisten og SF. Adresse: Rødovregaard, Kirkesvinget 1, 2610 Rødovre.
10.45 I Gladsaxe arrangeret af Enhedslisten og SF. Adresse: Buddinge Skole, Kildebakkegårds Allé 155, 2860 Søborg.

 

Peder HvelplundPeder Hvelplund
10.45 Støvring, STUBhuset. Arr. Socialdemokratiet, SF, Enhedslisten
13.10 Thisted, Store Torv. Arr. LO Thy/Mors
14.45 Aalborg, Kildeparken (Debat mellem S, SF og Ø). Arr. LO – Aalborg

 

Søren Egge RasmussenSøren Egge Rasmussen
09.30 Enhedslisten, Mindegade 10, 8000 Aarhus C
15.00 Festpladsen Ballen Samsø.

 

Rosa LundRosa Lund
08.30 Elforbundet København, Tikøbgade 9
09.10 Enhedslisten Vesterbro

 

Øjvind VilsholmØjvind Vilsholm
08.15 Birkerød Idrætscenter, arrangeret af A, F og Ø i Rudersdal
10.30 Gilleleje Kulturhavn, Bolværket, Peter Fjelstrups Vej 12, 3250 Gilleleje, arrangeret af Socialdemokratiet
15.25 Skjoldborgparken, Frederiksværk, Socialdemokratiet med flere i Halsnæs

 

Victoria Velasquez
 07.00 Kerteminde (LO, Socialdemokraterne, Enhedslisten og SF)
12.30-13.00 Odense (FH og de røde partier)
13.50 Assens (LO og de røde partier)
15.55 Svendborg (LO Sydfyn og de røde partier)
19.00 Odense (paneldebat på byens højskole)

 

Eva FlyvholmEva Flyvholm
08.30 Stenlille Kulturhus
09.45 Jyderup Højskole
11.00 Næstved, LO
12.50 Roskilde, LO
13.50 Nykøbing Sjælland
15.00 Kalundborg, LO
16.00 Holbæk, LO
18.00 Holbæk Vandrehjem

 

________________________________________________________________ 

Folkebevægelsen mod EU

Rina Ronja KariRina Ronja Kari
08.30 BJMF − Mølle Alle 26, 2500 Valby
09.30 Bogcafeen, Nordvest. Frederikssundsvej 63, 2400 Kbh. NV
10.00 3F København, Peter Ibsens Allé 25, 2400 Kbh. NV
10.30 Rør og Blik, Lygten 10, 2400 Kbh. N
13.45 Debatscenen, LO's 1.maj.
14.15 Socialarbejdernes telt, Fælledparken  
14.45 Rød 1.maj, Fælledparken.
15.45-16.15: 3F Kbh. og 3F BJMF's telt
18.00 Hillerød
20.00 Albertslund

 

 

Lave K. BrochLave K. Broch
LO Svendborgs 1. maj-arrangement, Krøyers Have

 

 

Susanna Dyre-GreensiteSusanna Dyre-Greensite
14:10 "Den Røde Plads", Fælledparken, København
16:40 Enhedslisten Faxes 1. maj ved flagstangen, Faxe Ladeplads

 

Carsten Rasmussen
14.00 Munke Mose, Filosofgangen, 5000 Odense C. − arrangør APK
16.30 Nordfyns Højskole. Fælledvej 11, 5400 Bogense − Arrangør Nordfyns Højskole

 

Jørgen Grøn
1. maj festen på Alevi i Randers.

 

Pernille Grumme
14.30 Den Røde Plads i Fælledparken

 

Ole Nors
Socialisternes hus Aalborg
3F Aalborg
3F Rymarken, Århus
3F Sommervej, Århus
3F Horsens
LO Esbjerg

 

________________________________________________________________ 

Alternativet

Christian PollChristian Poll
07.00-09.00 Frederiksværk, Multisalen ved Paraplyen

 

Forrige artikel "Vores samfundskontrakt er ved at smuldre mellem hænderne på os" Næste artikel Superligaen rykker sidste spillerunde på grund af udsigt til dobbeltvalg Superligaen rykker sidste spillerunde på grund af udsigt til dobbeltvalg
De gamle kønsroller gælder stadig i Folketingets udvalg

De gamle kønsroller gælder stadig i Folketingets udvalg

LIGESTILLING: De traditionelle kønsroller dominerer stadig i Folketingets udvalg, hvor kvinder oftere beskæftiger sig med børn, ligestilling og sundhed, mens mændene tager sig af økonomi og udenrigspolitik. "Pilskævt og stereotypt," mener direktør i Kvinfo.