Løkke om EU-topjob: “Man skal holde sig vågen, hvis der pludselig viser sig nogen muligheder”

Og så skal man i det her, som i alle mulige andre af livets forhold, forsøge at holde sig til og holde sig vågen, hvis der pludselig viser sig nogen muligheder.
Lars Løkke Rasmussen (V)
Fungerende statsminister
BRUXELLES: Danmarks fungerende statsminister, Lars Løkke Rasmussen, vil fortsat ikke forholde sig til, om han selv er i spil til en af EU’s topposter.
Det er, selvom han i stigende grad bliver nævnt som en mulig kandidat til formandsposten i Det Europæiske Råd, der består af EU’s stats- og regeringschefer.
På vej ind til dag to af et EU-topmøde i Bruxelles sagde Løkke, at der fortsat kun har været drøftelser om, hvem der skal overtage Jean-Claude Junckers formandspost i EU-Kommissionen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning



































