Snit af målinger: Blå blok får den største opbakning siden marts

Kvalitetsvejet gennemsnit af meningsmålinger fra Kantar Gallup/ Berlingske, YouGov/BT, Epinion/Altinget & DR og Voxmeter/Ritzau gennemført i september måned.
I alt er der 7.079 interview med i opgørelsen (fraregnet 'ved ikke'-svar). Ændringer er beregnet som summen af den absolutte forskel i partiers tilslutning fra det forrige snit divideret med to. Det vil sige, hvor mange procentpoint der skal flyttes for at få det nye snit.
Den statistiske usikkerned er +/- 1,1 procentpoint.
Om snittet
Snittet er et kvalitetsvejet gennemsnit af seneste måneds meningsmålinger. Det vil sige, at der tages højde for, hvor præcist institutterne normalt rammer valgresultatet og deres løbende stabilitet (både internt og eksternt).
Desuden er institutternes målinger standardiseret, så alle partier og "andre" er med i beregningerne. Erfaringsmæssigt er gennemsnittet mere stabilt end de enkelte målinger, samtidig med at det op til valget ligger lige så tæt på det endelige resultat som de bedste meningsmålinger.
Snittet kan citeres som "Professor Kasper Møller Hansen for Altinget".
Efter syv måneders nedtur i meningsmålingerne ser skuden ud til at vende for oppositionen.
Det viser et snit af meningsmålingerne i oktober, som valgforsker og professor Kasper Møller Hansen har lavet for Altinget.
Opbakningen til Konservative, Venstre og Nye Borgerlige er i løbet af den seneste måned vokset, og den samlede blå blok står derfor nu til 80 mandater. Det er fem mandater mere end i snittet af målinger i september, og det er den største opbakning til oppositionen siden marts.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads







































