Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Nikolaj Saadat

2 A’er: Lobbyistens håndbog er en værktøjskasse uden værktøj

Man savner, at Barfoed og Damsgaard, i deres nye håndbog for lobbyister, for alvor trækker på deres unikke erfaringer og viser forskellen mellem det vellykkede lobbyinitiativ og det mislykkede, skriver Nikolaj Saadat.
Man savner, at Barfoed og Damsgaard, i deres nye håndbog for lobbyister, for alvor trækker på deres unikke erfaringer og viser forskellen mellem det vellykkede lobbyinitiativ og det mislykkede, skriver Nikolaj Saadat.Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
21. september 2025 kl. 03.00

Lobbyistens vej til magten - om politisk påvirkning
Lars Barfoed og Benny Damsgaard
Frydenlund, 152 sider

 

Lars Barfoed og Benny Damsgaard vil i 'Lobbyistens vej til magten' afmystificere det ofte mistænkeliggjorte fænomen lobbyisme.

De to forfattere har solide forudsætninger for at levere det: Barfoed som tidligere topminister og nuværende lobbyist, Damsgaard som mangeårig rådgiver på begge sider af bordet og ekstern lektor i lobbyisme på Københavns Universitet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026