Forebyggelse kan blive Løkkes vindersag
Tirsdag offentliggør Forebyggelseskommissionen sin længe ventede rapport med 52 nye forslag til en mere aktiv forebyggelse, der skal mindske antallet af dødsfald og kroniske sygdomme i Danmark.
Det kan blive en vindersag for statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) at gøre forebyggelse til et nyt dansk velfærdsprojekt, skriver Mandag Morgen på lederplads.
Et stort flertal af vælgerne på tværs af partiskel siger ja til at forbyde alkoholreklamer til unge, alkoholsalg til unge under 18 år og tobakssponsorater, og de støtter også højere afgifter på tobak, sukker og alkohol.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































