Køb abonnement
Annonce

Analyse: Skattelettelser giver mest velstand

11. maj 2009 kl. 12.20

Det er overraskende, at der er en så markant større gevinst ved skattelettelser.

Jan Rose Skaksen
Professor
Velstanden i samfundet øges med 1.98 kroner for hver krone, der bruges til at sænke topskatten. Hvorimod en krone til offentlige investeringer kun øger velstanden med 1,28 kroner. Det viser en ny analyse, der sammenligner effekterne af skattelettelser og offentlige investeringer.

Overraskende resultat 
"Det er overraskende, at der er en så markant større gevinst ved skattelettelser," siger professor ved CBS og tidligere økonomisk vismand, Jan Rose Skaksen til Politiken. Jan Rose Skaksen har selv været med til at lave analysen.

"Men vores beregninger viser, at de økonomiske fordele ved offentlige investeringer ret hurtigt bliver ædt op af andre ting. Mens der er vedvarende store effekter ved at sænke især topskatten," siger han.

Lavere skat vil få flere til at arbejde mere 
Sænker man topskatten, vil flere ifølge analysen arbejde mere. Det giver flere skatteindtægter, der kan bruges til at sænke skatten yderligere. Det er en dynamisk effekt, der ikke følger med offentlige investeringer.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026