Køb abonnement
Annonce

Lykketoft overtager for Svend Auken

12. august 2009 kl. 12.10

Ifølge flere medier tyder alt nu på, at det bliver Mogens Lykketoft, der skal overtage Svend Aukens formandssæde i Folketingssalen. Dermed kommer der en smule afklaring på spørgsmålet, der har svirret siden Svend Aukens tragiske død.

Med posten som næstformand i Folketinget, og dermed en plads i Folketingets præsidium, følger også et job, der efter sigende skulle være ganske vellønnet, og som giver fri lejlighed på Christiansborg.

Prestigen omkring jobbet er stor, og ifølge TV2 Politik skulle Henrik Dam Kristensen også have vist interesse for posten. Og skulle Socialdemokraterne komme i regering næste valg, kan den kommende socialdemokratiske repræsentant i Folketingets præsidium også se frem til at blive formand for Folketinget.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026