V udstiller Per Stig i sag om medievilkår

Venstre ønsker sig på kort sigt mindre justeringer - til eksempel, at Dagbladsnævnet ændrer navn til Medienævnet og kan tildele midler til enkeltstående netbaserede nyhedsmedier.
Ellen Trane Nørby
Medieordfører (V)
Lang karriere bag sig:
Per Stig Møller har en lang parlamentarisk karriere bag sig, fra han blev valgt til Folketinget siden 1988. Han blev således miljøminister i den sidste Schlüter-regering fra 1990 til 1993, og da Hans Engell i 1997 måtte gå som konservativ leder, fordi han i beruset tilstand var kørt galt i sin bil, blev Per Stig Møller politisk leder af partiet. Han forsøgte selv over for dagspressen at benægte en dom for spirituskørsel som ung. Fløjkampene rasede videre, og Per Stig Møller måtte indkassere et stort valgnederlag ved valget i 1998 og gik af igen. Efter valget i 2001 blev han udenrigsminister, men kom i konflikter med statsminister Anders Fogh (V). Han fortsatte på posten indtil regeringsrokaden tidligere i år, hvor den nye partiformand Lene Espersen til Møllers store fortrydelse flyttede ham fra Udenrigsministeriet til Kulturministeriet. Per Stig Møller er søn af den tidligere konservative toppolitiker Poul Møller og er i dag 68 år gammel. Han ventes at genopstille til Folketinget.
Kulturminister Per Stig Møller (K) er røget ind i et nederlag i et af de få spørgsmål, han kan nå at få indflydelse på inden det forestående folketingsvalg i 2011. Det gælder omfordeling af mediestøtten, som V og S udgør et flertal bag, så man fra politisk hold anerkender opfindelsen af internettet.
Det er storebror i regeringen, Venstre, der sætter ministeren på plads. Per Stig Møller sagde således mandag på en fagfestival for journalister, at han ikke vil anerkende onlinemedier på denne side af et valg ved at give dem mulighed for at søge offentlig støtte som aviser og andre på klassiske tekniske platforme.
"Jeg har ingen kommentarer til ministerens udtalelser, for vi er midt i en proces," siger Venstres Ellen Trane Nørby i dag til Mediawatch.dk.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
Nyhedsoverblik

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

I dag kan Folketingets øverste ledelse underkende magtfuldt udvalg i sag om krigsrapport

Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse







































