Ingen penge til klimatilpasning på finansloven
Det er en stor skuffelse. Når borgerne står i vand til knæene, og kloakindholdet ligger og flyder rundt i vandet, så kan vi ikke bare ignorere det. Og det synes jeg, regeringen har gjort. Jeg kan slet, slet ikke se, at den går ind og tager ansvar.
Mette Gjerskov (S)
Klima- og miljøordfører
Fakta om regeringens finanslov:
Der er ingen direkte nye initiativer på miljøområdet i regeringens finanslovsforslag.
Ministeriet er underlagt de samme effektiviseringskrav som andre ministerier.
Alligevel er nettobevillingen til Miljøministeriet øget en smule fra 1.965 mio. til 2.067 mio. kr. Det skyldes især, at der i 2011 bliver udmøntet penge fra en række Grøn Vækst-aftaler.
Det drejer sig blandt andet om 44 mio. til naturforvaltning, 20 mio. til friluftsliv, 52 mio. til ophør af vandløbsvedligeholdelse, foruden penge til nye vådområder mm.
Der er fortsat afsat 7 mio. kr. til Bjørn Lomborgs Copenhagen Consensus Center. Det beløb blev aftalt sidste år.
Derimod er der ikke afsat nye penge til at løse problemerne med husdyrgodkendelserne.
Klima- og miljøordfører Mette Gjerskov (S) er særlig skuffet over, at der ikke er sat penge af til klimatilpasning. Hun mener, at regeringen burde have brugt nogle af de penge, den sparer på Klimaministeriet, til at sikre borgerne mod de stigende regnmængder.
S: Staten tager ikke ansvar
"Det er en stor skuffelse. Når borgerne står i vand til knæene, og kloakindholdet ligger og flyder rundt i vandet, så kan vi ikke bare ignorere det. Og det synes jeg, regeringen har gjort. Jeg kan slet, slet ikke se, at den går ind og tager ansvar," siger Mette Gjerskov.
Hun mener heller ikke, at Grøn Vækst er den gode undskyldning for ikke at tildele miljøområdet nye midler, fordi Grøn Vækst mere er en vækstplan for landbruget end for naturen. Staten skal tage mere ansvar, mener hun.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen



































