Køb abonnement
Annonce

Farvel til forsvarschefen, der ikke ville være forsvarschef

Bjørn Bisserup takker mandag af efter mere end 44 år i Forsvaret. De sidste knap fire år som forsvarschef. En position han to gange tidligere takkede nej til.
Bjørn Bisserup takker mandag af efter mere end 44 år i Forsvaret. De sidste knap fire år som forsvarschef. En position han to gange tidligere takkede nej til.Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
1. december 2020 kl. 11.56

Da forsvarschef Bjørn Bisserup mandag havde sidste arbejdsdag i Forsvaret og forlod sit kontor på Holmens Kanal i det indre København, så var det et farvel til en mand, der har tjent sit land i mere end 44 år, og som har været med til at præge den strategiske udvikling af det danske forsvar i mere end 20 år.

En mand, der trods mere end 20 års tjeneste i den operative del af Forsvaret har fået prædikatet skrivebordsgeneralen. Men en ekstraordinær portion politisk tæft og gehør beseglede skæbnen for manden, som faktisk hverken ville arbejde i Forsvarsministeriet eller være forsvarschef.

Men det blev han.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026