Banedanmark skal have ny pressechef.
Det står klart, efter at selskabets nuværende pressechef, Anni Lundqvist, har valgt at forlade sin stilling.
Det skriver Mobilitytech.
Hun tiltrådte stillingen i Banedanmark 16. september efter fire års ansættelse som pressechef ved Børne- og Ungeforvaltningen i Københavns Kommune.
Men nu har Anni Lundqvist altså valgt at forlade Banedanmark, og selskabet skal derfor finde en ny profil til at stå i spidsen for arbejdet med at "øge selskabets synlighed og tilstedeværelse på tværs af medier".
Sådan skriver Banedanmark i det genopslåede stillingsopslag.
Årsagen til Anni Lindqvists fratrædelse vides ikke. Altinget har kontaktet kommunikationschef i Banedanmark, Katja Dahlberg, men hun har ingen kommentarer til sagen.
Anni Lindqvist er uddannet journalist fra Danmarks Journalisthøjskole. Hun har tidligere været ansat som journalist hos Berlingske Tidende og som pressechef hos Social- og Integrationsministeriet.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter






































