2.400 kroners forskel på ventelister i Aarhus og Odense

Et lignende initiativ er på vej i Aalborg, mens organisationer i Odense, Esbjerg og København ikke har konkrete planer om et formelt samarbejde.
Altinget.dk | By & Bolig har opgjort den samlede pris for at være skrevet op til alle almene boliger i landets tredjestørste og femtestørste byer, Odense og Esbjerg.
I Odense skal man melde sig ind i 17 forskellige boligorganisationer, og sammenlagt af med et oprettelsesgebyr på 2.469 kroner - og hvert år betale 1.969 kroner, hvis man vil være aktivt søgende.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Özlem Cekic og Poul Madsen: Vi glemmer det vigtigste i debatten om danskhed









































