8. oktober 2024 kl. 11.38
Jakob Legarth Sandorff bliver Enhedslistens nye presse- og kommunikationschef.
Det skriver han i et opslag på X.
”Jeg glæder mig helt enormt meget til den opgave, det er at stå i spidsen for det bedste pressekontor på det gamle slot,” udtrykker han.
Siden 2020 har Jakob Legarth Sandorff arbejdet for Enhedslisten. Først som økonomisk-politisk rådgiver, og sidenhen med presse- og kommunikation, som han nu bliver chef for.
Jakob Legarth Sandorff overtager stafetten fra Morten Torbjørn Andersen, der i august takkede af hos Enhedslisten.
Læs også
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste


































