Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Simon Mølholm Olesen

6 A'er: Fra hundeslæden fortæller 34 elitesoldater Siriuspatruljens dramatiske historie

Bogen leverer brændstof til alle, der vil mærke Nordøstgrønland og forstå Sirius gennem de mænd, som har præget den arktiske eliteenhed siden 1950'erne, skriver Simon Mølholm Olesen.
Bogen leverer brændstof til alle, der vil mærke Nordøstgrønland og forstå Sirius gennem de mænd, som har præget den arktiske eliteenhed siden 1950'erne, skriver Simon Mølholm Olesen.Foto: Emma Kirketerp
18. august 2025 kl. 02.00

Sirius – 75 år med slædehunde, kammeratskab og arktiske eventyr
Simon Flening (red.)
Gads Forlag. 338 sider. Udkom 18. august 2025.

 

Enhver, der har set Grønlands smukke, men nådesløse isørken, fornemmer, at det må kræve en særlig viljestyrke at slide sig igennem, holde isbjørne og polarulve på afstand og i det hele taget overleve flere måneders slædekørsel i det snehvide ingenting.

Ikke desto mindre er det, hvad Siriuspatruljens slædeførere har gjort i de sidste 75 år.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026