Aki-Matilda Høegh-Dam
Elvira Kûitse
Karina ZeebAki-Matilda Høegh-Dams suppleant er fundet

Det bliver Elvira Kûitse, der skal være suppleant for det grønlandske folketingsmedlem Aki-Matilda Høegh-Dam (Naleraq) i Folketinget.
Det oplyser Aki-Matilda Høegh-Dams sekretariat i Folketinget til ugebrevet Mandag Morgen.
Aki-Matilda Høegh-Dam meddelte 3. september, at hun vil tage orlov i perioden 19. september til 14. november for at fokusere på sit arbejde i det grønlandske parlament, Inatsisartut, hvis efterårssamling begynder fredag. Her blev hun i marts valgt ind for partiet Naleraq efter at have forladt Siumut.
Ifølge Folketingets hjemmeside kommer Elvira Kûitse ind som medlem af Naleraq. For under to uger siden fortalte Elvira Kûitse ellers til den grønlandske avis Sermitsiaq, at hun stadig var medlem af Siumut.
Elvira Kûitse er den tredje og dermed sidste suppleant på listen. Hun fik 120 stemmer ved folketingsvalget i 2022.
Markus E. Olsen, der er førstesuppleant for Aki-Matilda Høegh-Dam, blev i starten af september dømt for blufærdighedskrænkelse. På grund af dommen besluttede Markus E. Olsen, at han ikke ville være stedfortræder i Folketinget.
Andensuppleant Karina Zeeb har også meldt sig ind i Naleraq, men hun har altså valgt at overlade vikarposten til Elvira Kûitse.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama











































