Aktører tvivler på Østergaards spareøvelse

Udvalget skal komme med forslag til, hvordan uddannelses- og SU-systemet kan tilrettelægges, så unge kommer hurtigere gennem uddannelserne og ud på arbejdsmarkedet
Udvalget består af:
Uddannelsesminister Morten Østergaard (R), formand.
Finansminister Bjarne Corydon (S).
Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R).
Børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S).
Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF).
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S).
Udvalget slutter sit arbejde i december 2012.
Men to milliarder er ikke blot ambitiøst. Det er også ganske usikkert, vurderer flere aktører over for Altinget | Forskning & Innovation.
Nok kan der være penge at hente ved at skubbe de studerende hurtigere igennem, men det kan koste en stor ekstra regning på grund af den høje dimittendledighed, lyder vurderingen eksempelvis fra tænketanken DEA.
Samtidig vurderer universiteterne selv, at de øgede ambitioner blandt andet kommer til at koste stort på grund af et øget antal undervisningstimer.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt
































