Ambitiøs outsider overtager Socialministeriet

Jeg må erkende, at jeg ikke kommer med et stort domænekendskab. Det er en tilståelsessag.
Jens Strunge Bonde
Tiltrædende departementschef, Børne- og Socialministeriet
Der har nok været en forventning om, at hvis man trykkede på kontakten inde i styrelsen, så tændte lyset ude i klasseværelset, når man havde udstedt sin bekendtgørelse. Men sådan er virkeligheden ikke.
Jens Strunge Bonde
Tiltrædende departementschef, Børne- og Socialministeriet
Jeg har både været ansvarlig for at håndtere tilskud på 35 milliarder kroner om året, ligesom jeg har siddet med indholdsstying og den seneste tid også med implementering og drift. På den måde føler jeg mig godt rustet til at arbejde med socialområdet.
Jens Strunge Bonde
Tiltrædende departementschef, Børne- og Socialministeriet
Jens Strunge Bonde er ikke som de andre departementschefer.
To velkendte spor fører således til Slotsholmens fineste post.
Enten arbejder du dig stille og roligt op i det samme ministerium fra yngstefuldmægtig til specialkonsulent, kontorchef og endelig afdelingschef – eventuelt med en afstikker eller to til en styrelse under ministeriet undervejs – inden du tager det sidste skridt op som departementschef og dermed chef for hele den butik, du har arbejdet dig op igennem. Denne rute var tidligere gængs, men er ikke længere udbredt.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter













































