Andreas RudkjøbingAndreas Rudkjøbing bliver formand for nyt videnskabsetisk organ

To nye nationale videnskabetiske medicinske komiteer gav sig i udgangen af maj i kast med at sikre, at medicinsk udstyr lever til op til videnskabelig etik og en række EU-krav, som netop er trådt i kraft.
Læge Andreas Rudkjøbing er udnævnt til at løfte det ansvar som formand for den såkaldte Komité 2, oplyser De Videnskabsetiske Medicinske Komiteer.
Han skal dermed gå i front for den ene af de to komiteers arbejde med at varetage behandling af ansøgninger om afprøvninger af medicinsk udstyr og produkter uden et medicinsk formål.
Oprettelsen af komiteerne træder i kraft som følge af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/745 om medicinsk udstyr (MDR), der trådte i kraft 26. maj.
Forordningen fastsætter en række krav vedrørende kliniske afprøvninger af medicinsk udstyr, som de to komiteer nu skal følge til dørs.
Stoppede som lægeformand
Andreas Rudkjøbing var frem til midten af 2020 formand for Lægeforeningen. Dette hverv blev han valgt til som 34-årig i 2015, men han valgte at stoppe godt et år før tid for at færdiggøre sin uddannelse til speciallæge i samfundsmedicin.
Derudover kan Rudkjøbing trække på sin erfaring fra sin nuværende stilling som læge ved Psykiatrisk Center Amager i Region Hovedstadens Psykiatri og som tidligere næstformand i Dansk Selskab for Patientsikkerhed.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma

































