Anne Sofie Allarp
Pierre Collignon
Christian FoldagerKommentator bliver kronikredaktør på Berlingske

I lighed med andre dagblade får Berlingske nu en stilling som kronikredaktør, som skal udvælge og indhente kronikker, som skal forsøge at sætte dagsordenen.
Det bliver Anne Sofie Allarp, jurist, forfatter, podcastvært og kommentator, som fra 1. september tiltræder som Berlingskes kronikredaktør.
"Anne Sofie Allarp er en af Danmarks skarpeste og mest velskrivende debattører. Hun har dyb indsigt i den danske og internationale debat, og hun har en fremragende evne til at forstå vor tids mest afgørende brudflader. Anne Sofie vil uden tvivl kunne sikre vores kronikker mere slagkraft, og hun vil også selv interviewe og iscenesætte debatter," siger Pierre Collignon, debatredaktør på Berlingske i sin avis.
Anne Sofie Allarp var frem til 2009 international sekretær i Socialdemokratiet. Siden har hun dog stillet sig tiltagende kritisk over for partiet, og hendes kommentarer kredser i dag om forsvaret af retsstaten og demokratiske principper.
"Jeg oplever en stor søgen efter ideer, perspektiv og tidligere generationers erfaringer i en tid, hvor politiske og samfundsmæssige traditioner er under forandring og opbrud. Den søgen skal vi møde med ærlighed, nysgerrighed og omhyggelighed i den offentlige debat," siger Anne Sofie Allarp.
Foldager ny debatjournalist
Samtidig ansætter avisen en ny debatjournalist i kraft af Christian Foldager, der er cand.mag. i historie og samfundsfag.
Christian Foldager kommer fra en stilling som kommunikationsrådgiver hos Rostra Kommunikation og Research. Ved siden af sit arbejde på bureauet har han gennem flere år markeret sig som konservativ kommentator.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to




































