Boguddrag: Hvad gør vi, når Barbie kan tale, og algoritmer udmåle straf?

Uddrag til Altinget fra "Kunstig intelligens efterlader dataetiske spørgsmål"
Kunstigt intelligente teknologier er komplekse databehandlingssystemer, der stiller os over for en række etiske udfordringer. Vi bør tage stilling
til dataintensiteten af de nye teknologier og finde løsninger på deres etiske implikationer i lovgivning, design og i samfundet generelt.
Da Jeff døde, efterlod han et hul i universet. Hun kunne ikke længere røre ved ham, tale med ham, dele hverdagsdetaljerne med ham. Der var så meget, hun ikke kunne. Men det var underligt, for han var der alligevel stadig. Dagene efter ulykken sad hun med mobilen i hånden og genlæste hans beskeder og updates, og nu var han levende, syntes hun. Med humor, meninger, underfundigheder. Hun kunne genkende ham derinde i netværket. Og det var der, hun kom til at tænke på den reklame fra Viva Robots. Om kunstig intelligens' genoplivning. Vi genererer enorme mængder af data online via sociale medier, online søgninger, indkøb, underholdning, havde den pæne dame i videoen sagt. Al den personlige data kan Viva Robots få adgang til og sætte sammen, og det kan bruges til at genskabe en kunstigt intelligent robotversion af os selv eller vore kære. Den bliver fodret med vores data, lærer af vores data og udvikler en personlighed. På den måde kan vi allesammen leve for evigt: Viva Robots – kroppen forgår, men data består.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to



































