Gert Jørgensen
Søren Søndergaard KjærBorgmester og kommunaldirektør i Sorø politianmeldt af lejere
syv lejere fra boligselskaber i Sorø Kommune har politianmeldt borgmesteren i Sorø, Gert Jørgensen (K), samt kommunaldirektøren, Søren S. Kjær, for at have handlet ulovligt, da de godkendte salget af en specifik ejendom i Sorø.
Det skriver de syv lejere i en pressemeddelelse sendt til Altinget tirsdag formiddag.
Lejerne mener at have tabt mellem 800.000 og 7,6 millioner kroner på salget. Det er borgmesteren og kommunaldirektøren, der har det juridiske ansvar, skriver lejerne.
"Vi kan som beboere ikke bare finde os i, at tilsynet ikke varetager vores interesser. Vi kan sammenlagt have lidt et tab på over 7,5 millioner kroner. Det er rigtig mange penge for de borgere, der bor i boliger, der er skabt til at huse de af samfundets borgere, der har færrest midler," skriver Karsten Foskjær, der er en af medunderskriverne af anmeldelsen.
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi bekræfter i en skriftlig kvittering, at anmeldelsen er indberettet.
Ingen kommentarer fra borgmesteren
Borgmester Gert Jørgensen (K) fortæller til mediet sn.dk, at han ikke er bekendt med politianmeldelsen, og at han ikke selv er blevet kontaktet af politiet.
"Det er en ret alvorlig sag, når man politianmelder. Jeg har ikke nogen kommentarer. Jeg skal først se, hvad det er, jeg er blevet politianmeldt for," siger borgmesteren.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter















































