Carsten HaurumCarsten Haurum forlader Københavns Kommune
Carsten Haurum har 31. juli sidste arbejdsdag i Københavns Kultur- og Fritidsforvaltning.
Efter 14 år som administrerende direktør i Kultur- og Fritidsforvaltningen tager han skridtet videre til den private sektor og rådgivningsvirksomheden Next Step by Bindslev, hvor han indtræder som medejer og partner.
Her skal han arbejde med etableringen af nationale alliancer med sigte på at skabe velfærdsforbedringer på eksempelvis demensområdet.
”I Next Step skal jeg bruge mine mangeårige erfaringer fra Københavns Kommune til sammen med andre at skabe nye løsninger på de forskellige udfordringer, der er i velfærdssamfundet. Jeg glæder mig til at komme i gang. Det bliver spændende og et helt nyt kapitel i mit liv,” lyder det således i en pressemeddelelse fra Carsten Haurum, der i øvrigt i 1980'erne var kendt som landsholdspiller på håndboldholdet.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- LA-profil vil tage opgør med landbrugets særstatus: "Det er en spændetrøje for landdistrikterne"

































