Lars Kaaber
Mikkel AnderssonChefredaktør på Kontrast stopper – tidligere pressechef for Nye Borgerlige overtager

Det borgerlige medie Kontrast skifter ud på chefredaktørposten.
Mikkel Andersson, der har stået i spidsen for mediet siden dets stiftelse, overdrager posten til Lars Kaaber, der er tidligere pressechef i Nye Borgerlige.
Det skriver Mikkel Andersson på Facebook.
"Jeg har været utrolig glad for muligheden for at starte et medie op fra bunden og for den imødekommenhed, som panelister, skribenter og mange, mange andre har vist os, ligesom jeg er ekstremt stolt over de koncepter, artikler, dagsordner og meget, meget andet, vi har produceret," skriver han.
Mikkel Andersson har stået i spidsen for Kontrast siden 2020.
Han forklarer, at han mediets direktør, Rasmus Ulstrup Larsen, har ledt efter en erstatning, hvor valget faldet på den tidligere Nye Borgerlige-pressechef.
"Lars Kaaber er ikke alene mangeårig journalist, pressechef, han har også et indgående kendskab til Christianborg og det politiske Danmark samt en klar borgerlig profil, der passer perfekt til Kontrast, hvor læserne også har kunnet nyde godt af hans analyser," skriver Andersson, der vil afklare sin fremtid de kommende måneder:
"Allerførst planlægger jeg at slappe utrolig meget af, tage en tur til Krakow, pusle lidt med nogle projekter, som jeg længe har drømt om at dedikere mere opmærksomhed til," skriver han.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden












































