Dagens overblik: ”Kampflykøbet har hele vejen igennem været en vanvittig affære”

Godmorgen til en ny dag i dansk politik, som vi åbner med det omdiskuterede kampflyindkøb.
Regeringspartiet Konservative har nemlig valgt at genåbne debatten om indkøbet af de nye kampfly efter en kritisk rapport fra Rigsrevisionen. Det skriver Jyllands-Posten.
Ifølge Rigsrevisionen er der alvorlige huller i beslutningsgrundlaget og udregningerne bag beslutningen om at købe 27 F35-kampfly, og der er risiko for, at de nye kampfly ikke kan løse de opgaver, som regeringen har lovet Folketinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning



































