Dagens overblik: Røde partier vil omgøre medieforlig efter valg

Godmorgen og velkommen til morgenens overblik på en dag, der er fyldt med DR og Danske Bank.
I dag fremlægger landets største bank nemlig sin længe ventede interne undersøgelse om det, der kan vise sig at være en af verdenshistoriens største skandaler om hvidvask. Et af de store spørgsmål er, om topchef Thomas Borgen kan blive siddende.
Men uanset hvad der kommer af svar i dag, mener Enhedslisten, at banken også bør forklare sig over for politikerne i Folketinget. Partiet håber derfor at få flertal for at indkalde Danske Bank til en offentlig høring i Folketingets Erhvervsudvalg.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
















































