Køb abonnement
Annonce

Dam sikrer aftale om trafikmilliard

Regeringen, Dansk Folkeparti og Enhedslisten er blevet enige om at udmønte aftalen om trafikmilliarden.
Regeringen, Dansk Folkeparti og Enhedslisten er blevet enige om at udmønte aftalen om trafikmilliarden.Foto: Colourbox
11. juni 2012 kl. 11.49

Fakta
Regeringen, Dansk Folkeparti og Enhedslisten blev 1. marts enige om at nedsætte taksterne i den kollektive trafik med 500 mio. kr. årligt fra 1. januar 2013 og om at afsætte en årlig pulje på 500 mio. kr. til investeringer i forbedringer af den kollektive trafik fra 2013.

Kilde: Trafikministeriet.dk

Det var en tilfreds transportminister, der kl. 10 tirsdag formiddag præsenterede regeringens aftale med Dansk Folkeparti og Enhedslisten, der udmønter den såkaldte trafikmilliard.

"Jeg er godt tilfreds med den her aftale. Vi har sikret, at Hypercardet kan køre videre, og vi har haft fokus på at lægge en god strategi for fremtiden," sagde transportminister Henrik Dam Kristensen (S).

Efter betalingsringens fald i februar blev regeringen enig med de to partier om at finde én milliard kroner om året ved at stramme reglerne for leasingbiler. Parterne aftalte dengang, at milliarden skulle deles i to puljer, med en halv milliard til at forbedre den kollektive trafik og en halv milliard til at gøre billetpriserne billigere. Begge dele med start fra 2013.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026