30. november 2015 kl. 15.20
Dan Jørgensen bliver tilknyttet som adjungeret professor ved Institut for Planlægning på Aalborg Universitet. Det skriver universitetet på sin hjemmeside.
Dan Jørgensen er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet i 2004 og har som ekstern lektor udbudt fag på blandt andet Seattle University og Københavns universitet.
Han var i perioden 2004-2013 medlem af EU-parlamentet, hvorefter han blev minister for fødevarer, landbrug og fiskeri. Han er i dag folketingsmedlem samt integrations- og udlændingeordfører for Socialdemokratiet.
Dan Jørgensen tilknyttes som adjungeret professor i en femårig periode, som udløber 30. november 2020.
Indsigt
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- EL-veteran afviser Løkkes advarsler: Hovedbestyrelsen har ikke underkendt os de sidste 25 år
Nyhedsoverblik
Anmeldelser



















































