Per Fabricius Andersen
Jonas Bering Liisberg
Søren JacobsenDanmark får ny EU-ambassadør i Bruxelles

Fra 1. september er Per Fabricius Andersen ny dansk EU-ambassadør og Danmarks faste repræsentant i Bruxelles.
Det oplyser han på LinkedIn.
Han overtager posten i Bruxelles fra Jonas Bering Liisberg, som skal hjem til Danmark. Per Fabricius Andersen har stor erfaring med EU, da han de seneste fire år har været souschef og stedfortrædende fast repræsentant ved Danmarks Faste Repræsentation i EU.
"Glæder mig utroligt til arbejdet, udfordringerne og samarbejdet med alle involverede både i Danmark og i udlandet. Opgaverne står i kø," skriver han på LinkedIn.
Han har en lang karriere i Udenrigsministeriet bag sig, hvor han senest var fungerende områdechef for Udenrigsministeriets afdeling for Europapolitik.
Søren Jacobsen overtager posten som souschef og stedfortrædende fast repræsentant. Han kommer fra en stilling som kontorchef for Europapolitik i Udenrigsministeriet.
Omtalte personer
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter

















































