Danmark giver rekordbeløb til syriske flygtninge

Vi bliver nødt til at se ud over det taktiske i, hvad der er i kassen fremadrettet.
Rasmus Helveg Petersen (R)
Udviklingsminister
Et land på flugt
Flere end 2,2 millioner syrere er ifølge en FN-opgørelse flygtet til andre lande i regionen.
Libanon: 833.685 flygtninge.
Jordan: 560. 059 flygtninge.
Tyrkiet: 527.307 flygtninge.
Irak: 208.054 flygtninge.
Egypten: 128.054 flygtninge.
Øvrige Nordafrika: 17.139 flygtninge.
Dertil kommer omking 6,5 millioner internt fordrevne syrere. Det betyder, at knap halvdelen af Syriens befolkning på 22 millioner mennesker nu er på flugt.
Kuwait City, Kuwait: Udviklingsminister Rasmus Helveg Petersen (R) deltager onsdag den 15. januar i en stor, international FN-donorkonference i Kuwait.
Her ankommer han med en stor pengepose med i alt 200 mio. kr. til de millioner af fordrevne syrere. Det er ifølge Rasmus Helveg Petersen et rekordstort bidrag fra dansk side.
"Situationen for de stakkels syriske flygtninge er modbydelig, og her kan pengene være med til at hjælpe med nødvendig medicin og mad samt skole til børnene," lyder det fra ministeren til Altinget.dk.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Kan man veksle stemmer til kroner? Her er ugens debat
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på































