
1. august får den danske ambassade i Moskva ny mand i spidsen for repræsentationen, når Jesper Vahr tiltræder som ambassadør i Rusland.
Det oplyser Udenrigsministeriet.
Jesper Vahr er for øjeblikket ambassadør i Iran, hvor han har været siden 2020. Inden da har han blandt andet haft ambassadørposter i Malaysia, Israel og Tyrkiet. Han har desuden været kabinetschef for Natos generalsekretær fra 2009 til 2013.
Jesper Vahr tager over i Moskva for Jakob Henningsen, der bliver ambassadør i Warszawa.
Posten som ambassadør i Teheran overtages af Søren Jacobsen, som lige nu kontorchef for sikkerheds- og ejendomskontoret i Udenrigsministeriet.
Forflyttelserne er en del af en større rokade i udenrigstjenesten. Få det fulde overblik over ambassadørrokaden her.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to







































