1. april 2022 kl. 16.30
Dansk Folkeparti på Christiansborg ansætter Nicolai Søndergård Kjær som ny sekretariats- og personalechef. Han starter 1. maj.
Nicolai Søndergård Kjær overtager stillingen efter Jeanie Nørhave, der forlod partiets Christiansborgsekretariat i februar måned. Hun er blot en af en række centrale DF-medarbejdere, der har forladt partiets efter valget af Morten Messerschmidt som formand.
Nicolai Søndergård Kjær har sammen med Andreas Bach været vært på podcasten Danske Statsministre siden 2017.
I maj 2021 blev han ansat som senior public affairs-konsulent i Danske Bank. Tidligere har han blandt andet været chefkonsulent og politisk rådgiver i Dansk Industri.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma


































