Fra 1. maj er Iben Berg Hougaard ny analyse- og dokumentationschef i patient- og pårørendeorganisationen Danske Patienter.
Det skriver Danske Patienter i en mail til Altinget.
Iben Berg Hougaard kommer fra en stilling som konstitueret direktør hos Tænketanken Mandag Morgen.
Hun har været ansat på Mandag Morgen siden 2013, hvor hun blandt andet har arbejdet som projektchef og projektdirektør i tænketanken.
Men til maj skifter Iben Berg Hougaard til det sundhedspolitiske felt med stillingen i Danske Patienter. Et skift, som hun glæder sig til.
"I en nyoprettet stilling som analyse- og dokumentationschef hos Danske Patienter skal jeg være med til at styrke det fundament af viden, som patientforeningerne står på. Det er en vigtig sag drevet af dygtige folk – og jeg glæder mig!" skriver Iben Berg Hougaard på sin linkedin-profil.
Iben Berg Hougaard har tidligere været ansat som konsulent i uddannelses- og forskningstænketanken DEA.
Hun er uddannet cand.scient.soc. fra Københavns Universitet.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste

































