Køb abonnement
Annonce
Om  
Jens Valdemar Krenchel
Casper Andersen

Danske Rederier får ny EU-chef

29. november 2018 kl. 09.37

Fra årsskiftet indtræder Jens Valdemar Krenchel som chef for Danske Rederiers EU-repræsentation.

Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Som sekretariatschef for EU-kontoret får Krenchel ansvaret for at lede organisationens relationer i EU. Han overtager stillingen fra Casper Andersen, som er fratrådt.

Administrerende direktør i Danske Rederier Anne H. Steffensen siger, at Krenchel vil blive en stærk stemme for dansk søfart i Bruxelles.

"Søfart er Danmarks største eksportsektor og mest globale erhverv, hvorfor rederierne hele tiden er afhængige af internationale og konkurrencedygtige rammevilkår. Her kommer Jens til at spille en vigtig rolle i at sikre Danmarks og EU's positioner som maritime kraftcentre," siger Anne H. Steffensen.

Jens Valdemar Krenchel er heller ikke helt uerfaren med arbejdet i EU. Han har i næsten ti år stået i spidsen for Realkreditrådets – og efter fusionen Finans Danmarks – Bruxelleskontor, senest som EU-direktør. Jens Valdemar Krenchel har tidligere været seniorrådgiver i Dansk Industri. 

Han er uddannet jurist fra Københavns Universitet og har også tidligere være konstitueret landsdommer i Østre Landsret.

Danske Rederier har haft EU-kontor i Bruxelles siden 1989. Jens Valdemar Krenchel tiltræder stillingen 1. januar 2019. 

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026