Debat: Nej tak til sociale medier på skoleskemaet

Hver gang der er et samfundsproblem, skal der være et fag i folkeskolen om det. Jeg er så træt af det.
Pernille Rosenkrantz-Theil (S)
Socialordfører
Det er ikke nogen ny diskussion, men den lader heller ikke til at ville gå i sig selv.
Brugen af karakterer i skolesystemet er let at overføre til partiernes ideologiske grundlag, som dette synspunkt fra Konservatives Anders Johansson viser:
”Det gør ikke noget, der bliver stillet krav. For det første er det ikke urimeligt, og det er heller ikke skadeligt, som det nogle gange bliver fremført.”
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































