Køb abonnement
Annonce

Den tyske regering bryder endegyldigt sammen: “Optimismen har trange kår i Tyskland i disse år”

Den socialdemokratiske kansler Olaf Scholz (tv.) taber med sandsynlighed regeringsmagten til konservative Friedrich Merz (th.).
Den socialdemokratiske kansler Olaf Scholz (tv.) taber med sandsynlighed regeringsmagten til konservative Friedrich Merz (th.).Foto: Kay Nietfeld/AP/Ritzau Scanpix
16. december 2024 kl. 05.00

DRESDEN: Foran shoppingcenteret Altmarkt-Galerie holder en varevogn. Bag på ladet står en mand med mikrofon i hånd og omringet fra alle sider af seks højtalere, der råber forbipasserende julegaveindkøbende tyskere op.  

“Når en af os tillader sig at ytre sin kritiske mening, bliver vi med det vons stemplet som nazister. Vi bliver udelukket af foreninger, ikke genvalgt til byråd og holdt udenfor indflydelse. Derfor er det vigtigt, vi fortsætter med at demonstrere,” siger Marcus Fuchs, der har stablet protesten på benene, og hans stemme runger over anlægget, mens demonstranter siver hen foran den primitive scene.  

En efter en begynder de at finde bannere og flag frem, som de hejser på bærbare flagstænger. En bærer det saksiske delstatsflag, en anden Sovjetunions hammer og segl.  

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026