Det sker i EU: Topledere vil bryde Orbáns blokade af milliardplan for Ukraine

Mandag 29. januar
Udenrigsministre og europaministre fra de 27 EU-lande samles i Bruxelles til et møde, hvor hovedpunktet er en orienterende debat om, hvordan EU bliver bedre til at forsvare vores demokratier mod indblanding og manipulation udefra. I december foreslog Kommissionen en lovpakke med nye regler til forsvar af det europæiske demokrati, blandt andet i form af et fælles register over udenlandske kontakter, mere gennemsigtighed og bedre samarbejde om overvågning af den slags aktiviteter. En del af det nye regelsæt er, at alle borgere i den brede offentlighed skal have adgang til at se indholdet i disse registre.
Udenrigsministeren fra Belgien, som overtog EU’s roterende landeformandskab 1. januar, vil desuden præsentere det belgiske formandskabs prioriteter. Den danske udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen (M), kommer ikke til Bruxelles mandag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma































